5ο μαθητικό συνέδριο Πληροφορικής Κεντρικής Μακεδονίας

Τετάρτη 24 Απριλίου - Πέμπτη 25 Απριλίου 2013

στις κτιριακές εγκαταστάσεις του ΝΟΗΣΙΣ

Στο Συνέδριο συμμετείχαν με έργα τους 4.000 μαθητές από τους 7 Νομούς Κεντρικής Μακεδονίας.
Οι μαθητές των νομών Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας, Κιλκίς, Σερρών, Χαλκιδικής και Θεσσαλονίκης παρουσίασαν τις εργασίες τους στα τοπικά Προσυνέδρια και οι εκεί Οργανωτικές και Επιστημονικές Επιτροπές είχαν επιλέξει τις πιο ενδιαφέρουσες θεματικά και τεχνικά.
Όλες οι εργασίες, που επιλέχθηκαν από τις Επιτροπές, παρουσιάστηκαν στο Κεντρικό Μαθητικό Συνέδριο που διοργανώθηκε στο Συνεδριακό Κέντρο «Ν. Οικονόμου» του Κέντρου Διάδοσης Επιστημών και Μουσείου Τεχνολογίας - ΝΟΗΣΙΣ στις 24 και 25 Απριλίου 2013.
Εκτός από τις εργασίες που παρουσιάστηκαν στο Συνεδριακό Κέντρο, υπήρχε και ένας αριθμός εργασιών σε μορφή e-posters. Το e-Poster είναι η παρουσίαση μιας εργασίας με τη βοήθεια ενός laptop και ενός προβολικού μηχανήματος (της αντίστοιχης σχολικής μονάδας), σε ειδικά διαμορφωμένα stand που βρίσκονταν στο φουαγιέ του πρώτου ορόφου. Τα e-Posters προβλήθηκαν και μέσω του προγράμματος e-poster Show, σε μια ειδικά διαμορφωμένη κερκίδα στο ισόγειο του κτιρίου.

Πατήστε εδώ για να δείτε το σχετικό video