Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

Για 9η χρονιά πραγματοποιήθηκε η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού την Παρασκευή 30 Σεπτέμβρη 2022.
Και φέτος, οι μαθητές του ΓΕΛ Κορινού απασχολήθηκαν δημιουργικά στις σύγχρονες αθλητικές εγκαταστάσεις της μεγάλης αυλής του σχολικού κτηρίου. Αγώνες μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου σε κατάλληλα διαμορφωμένα γηπεδάκια ενίσχυσαν το ομαδικό κλίμα μεταξύ των μαθητών/τριών και καλλιέργησαν την ευγενή άμιλλα. Επιπλέον, ο μικρός περίπατος αναζωογόνησε μαθητές και καθηγητές. Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η προαγωγή της υγείας και της ευεξίας, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, με την συνεχή στήριξη των εκπαιδευτικών του ΓΕΛ Κορινού ήταν εκείνη την ημέρα στο επίκεντρο!