Από την σκηνή στο χαρτί: μια θεατρική παράσταση.

Από το χαρτί στη σκηνή: μια σχολική παράσταση

Φέτος (σχολικό έτος 2022 -23) αποφασίσαμε να ξεφύγουμε από το ωρολόγιο πρόγραμμα, την τράπεζα θεμάτων, την εντατική προετοιμασία για τις πανελλήνιες. Επιλέξαμε, λοιπόν, να βουτήξουμε στα βαθιά νερά της τέχνης του θεάτρου. Να ανεβάσουμε μια θεατρική παράσταση, ένα ολόκληρο θεατρικό έργο. Για το σκοπό αυτό φτιάξαμε μια μικρή θεατρική ομάδα και διαλέξαμε το έργο «Δεν πληρώνω – Δεν πληρώνω» του Ντάριο Φο.

Στον ελεύθερο χρόνο μας συνεργαστήκαμε, μελετήσαμε, κατανοήσαμε, ερμηνεύσαμε, σχεδιάσαμε. Και αρχίσαμε τις πρόβες. Ανεβήκαμε στη σκηνή για να «ζωντανέψουμε» την υπόθεση, τους χαρακτήρες και το μήνυμα του έργου. Αναρωτηθήκαμε και συνεχίζουμε να αναρωτιόμαστε για την ένταση και το ύφος της ομιλίας, τις εκφράσεις του προσώπου, την κίνηση του χεριού, τη στάση του κορμιού πάνω στη σκηνή. Προσπαθούμε να ξεπεράσουμε την έλλειψη μέσων και πόρων. Και γελάμε και πειράζουμε ο ένας τον άλλο και διορθώνουμε ο ένας τον άλλο και συμπληρώνουμε ο ένας τις ιδέες του άλλου. Κι αποφασίσαμε ότι θα χαρούμε το ταξίδι που ξεκινήσαμε, ευχόμενοι να ανεβάσουμε μια παράσταση που θα αρέσει σε όλους.

Άλλωστε, η δημιουργία μιας θεατρικής παράστασης είναι μια σύνθετη διαδικασία, γιατί απαιτείται ο συνδυασμός δύο διαφορετικών πεδίων. Από τη μια, είναι το πεδίο της καλλιτεχνικής δημιουργίας και από την άλλη, είναι το πεδίο της παραγωγής, δηλαδή της διαχείρισης και της οργάνωσης της όλης διαδρομής από τη σύλληψη της ιδέας έως την πρεμιέρα. Όλη αυτή η διαδικασία πρέπει να ολοκληρωθεί μέσα σε ένα συγκεκριμένο χρονικό πλαίσιο, από μια ομάδα ανθρώπων με διαφορετικές προσλαμβάνουσες και με συγκεκριμένο (δυστυχώς πολύ φτωχό) προϋπολογισμό.

Σας καλούμε, λοιπόν, να παρακολουθήσετε την προσπάθειά μας και στο τέλος να χαρείτε την παράσταση μας και … να μας κρίνετε με επιείκεια!

Παπαγεωργίου Χριστίνα

Φιλόλογος

Οι μαθητές της θεατρικής ομάδας
  • Αιδονίδου Ιωάννα