Ρομποτική στην εκπαίδευση

«Ρομποτική στην Εκπαίδευση»

Στο πλαίσιο της ετήσιας Ολυμπιάδας από τον Παγκόσμιο Οργανισμό World Robot Olympiad, ο αντίστοιχος Εθνικός wrohellas.gr ανακοινώνει, με τη γνωστοποίηση των επίσημων κανόνων, την έναρξη των διαδικασιών για τον 6ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, ο οποίος από φέτος κρίνεται από τους προκριματικούς των περιφερειών της χώρας μας. Ο φετινός διαγωνισμός έχει για θέμα το Διάστημα!

Ο 6ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός διεξάγεται τον Ιούνιο, μόνο που φέτος οι συμμετέχουσες ομάδες θα προκριθούν μέσα από τους αντίστοιχους περιφερειακούς διαγωνισμούς που θα διεξαχθούν στις κατά τόπους μεγάλες πόλεις (Πάτρα, Θεσσαλονίκη, Ηράκλειο, Λάρισα κ.ά.). Οι νικητές της κάθε κατηγορίας (από το δημοτικό ως το λύκειο) έχουν τη δυνατότητα να εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στην Ολυμπιάδα της Μόσχας, η οποία θα πραγματοποιηθεί το Νοέμβριο 2014. Οι ίδιοι κανόνες και προκλήσεις, όπως αναφέρονται παρακάτω, ισχύουν σε όλα τα επίπεδα των διαγωνισμών, τοπικό - εθνικό και παγκόσμιο.

Επιμορφωτική Ημερίδα

Διεξαγωγή Επιμορφωτικής Ημερίδας με θέμα «Ρομποτική στην
Εκπαίδευση» για τους καθηγητές Πληροφορικής που διδάσκουν στις Σχολικές
Μονάδας του Ν. Πιερίας.

Τα εκπαιδευτήρια ΠΛΑΤΩΝ,  η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Πιερίας σε συνεργασία με τον Οργανισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης - WRO Hellas, οργανώνουν με αφορμή τον 6ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής επιμορφωτική Ημερίδα με θέμα «Ρομποτική στην Εκπαίδευση».

Η Ημερίδα αφορά καθηγητές Πληροφορικής ΠΕ19-20. Την ημερίδα δύναται να παρακολουθήσει ομάδα μαθητών από κάθε σχολική μονάδα (έως 12 μαθητές) που θα επιλεγεί από τον υπεύθυνο καθηγητή Πληροφορικής. Ο υπεύθυνος καθηγητής θα συνοδεύσει τους μαθητές στην εκδήλωση.

Η Ημερίδα έγινε στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Κατερίνης την 25η Φεβρουαρίου 2014, κατά τις ώρες 12:00 -14:00.

Πρόγραμμα Ημερίδας

12:00 Προσέλευση - Εγγραφές

12:15 Χαιρετισμός από το Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Ν. Πιερίας κ. Καζταρίδη Ιωάννη

Χαιρετισμός από το Διευθυντή της Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Ν. Πιερίας κ. Κρίτογλου Αστέριο

12:30 Εκπαιδευτική Ρομποτική: Διαστάσεις και Εμπειρίες Επιστημονικά
Υπεύθυνος της WRO Hellas

13:00 6ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Ιωάννης
Σομαλακίδης Πρόεδρος της WRO Hellas

13:30 Η Ρομποτική στην Εκπαίδευση (Workshop), Μπλάτσιος Σπυρίδων Φυσικός

14:00 Λήξη

Εργαστήρια προετοιμασίας

Τα εκπαιδευτήρια ΠΛΑΤΩΝ έχουν αναλάβει ως περιφερειακό κέντρο προετοιμασίας τη διοργάνωση εργαστηρίων υποστήριξης όλων των σχολικών ομάδων του νομού Πιερίας σε ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν μετά την εκδήλωση ενδιαφέροντος.