Πανελλήνια ημέρα κατά της βίας στο σχολείο

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο (6 Μαρτίου 2014), πραγματοποιήθηκαν στο Λύκειο Κορινού σχετικές εκδηλώσεις με σκοπό την περαιτέρω ευαισθητοποίηση των μαθητών στο ανησυχητικό αυτό φαινόμενο της βίας και την επαγρύπνηση όλης της σχολικής κοινότητας για την έγκαιρη παρέμβαση, ώστε να περιοριστούν οι πιθανότητες εκδήλωσής της και να αποτραπούν οι αρνητικές της συνέπειες στις διαπροσωπικές σχέσεις των παιδιών.

Πιο συγκεκριμένα, συζητήθηκε εκτενώς το πρόβλημα της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, διαβάστηκαν σχετικά κείμενα και παρουσιάστηκαν σχετικές έρευνες με ανάλογα θέματα.

Παράλληλα, προβλήθηκαν σύντομα δια δραστικά βίντεο που εξέταζαν το φαινόμενο από την οπτική γωνία των πρωταγωνιστών τέτοιων φαινομένων (θύτες, θύματα, παρατηρητές, κ.α.) και άλλα με αντίστοιχο περιεχόμενο τα οποία προβλημάτισαν τα παιδιά και σχολιάστηκαν εκτενέστερα.

Ειδικότερα, τα παιδιά όλων των τάξεων συγκεντρώθηκαν για ένα διδακτικό δίωρο στο χώρο πολλαπλών χρήσεων, μαζί με τους καθηγητές τους και κάποιους γονείς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του σχολείου. Εκεί συζήτησαν συντονισμένα και με βάση συγκεκριμένους άξονες θέματα και περιστατικά που σχετίζονται με τη λεκτική / σωματική βία και τον εκφοβισμό και εξέφρασαν τις απόψεις τους και τους προβληματισμούς τους.

Κατά τη διάρκεια της συζήτησης υπογραμμίστηκε το δικαίωμα του κάθε παιδιού να έρχεται στο Σχολείο χωρίς να φοβάται, η ανάγκη της επικοινωνίας και της λεκτικής έκφρασης των συναισθημάτων και η υποχρέωση όλων να προστατεύουν και να ενισχύουν με τη φιλία τους τα παιδιά που κινδυνεύουν να γίνουν θύματα σχολικής βίας και εκφοβισμού.

Η εκδήλωση θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως επιτυχημένη καθώς γονείς, καθηγητές και κυρίως μαθητές έδειξαν να προβληματίζονται ιδιαίτερα για την εξεύρεση καλών πρακτικών αποτροπής εμφάνισης του φαινομένου στο Σχολείο.