Ανοιχτή γενιά στην Ανοιχτή Διακυβέρνηση

Τη Δευτέρα 07 Απριλίου και ώρες 10: 30 έως  12:30 το Α2 τμήμα της Α' Τάξης του Λυκείου Κορινού συμμετείχε στην τηλεδιάσκεψη με θέμα : “ΜΙΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΓΕΝΙΑ ΣΤΗΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗ”.

Οι κεντρικοί ομιλητές βρίσκονταν στο κεντρικό αμφιθέατρο του Εθνικού Κέντρου Δημόσιας Διοίκησης και Αυτοδιοίκησης – ΕΚΔΔΑ, και η διάσκεψη έγινε με πρωτοβουλία των Υπουργείων Διοικητικής Μεταρρύθμισης & Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Παιδείας & Θρησκευμάτων

Στην εκδήλωση συμμετείχαν μαθητές Α’ τάξης Λυκείου από σχολεία της Αττικής, ενώ μέσω τηλεδιάσκεψης έκαναν παρέμβαση και έθεσαν ερωτήσεις, μαθητές Α’ τάξης από 12 Λύκεια όλων των περιφερειών της χώρας.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με τις παρουσιάσεις των ειδικών σε θέματα «εκπαίδευσης & διαδικτύου», Άσπας Τσαμαδή(aspaonline.gr) και Μιχάλη Βαφόπουλου (vafopoulos.org) και με παρέμβαση της Υφυπουργού Διοικητικής Μεταρρύθμισης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Εύης Χριστοφιλοπούλου, ενώ σύντομο χαιρετισμό απέστειλε ο Υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, Συμεών Κεδίκογλου.

Στο χαιρετισμό του ο υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, Συμεών Κεδίκογλου, δήλωσε μεταξύ άλλων: «Η απόλυτη διαφάνεια και η υπόλογη διακυβέρνηση πρέπει να αποτελούν προτεραιότητές μας. Πρέπει να χτίσουμε γέφυρες εμπιστοσύνης με τους πολίτες και με τη νεολαία και να εμπεδώσουμε στον κόσμο την αίσθηση δικαίου, την αίσθηση ευνομίας, κοινής προσπάθειας και συλλογικής αλληλεγγύης.»