Σεξουαλικότητα και εφηβεία

«Σεξουαλικότητα και εφηβεία»

«Μακάρι να κοιμούνταν και να ξυπνούσαν όταν θα είχαν πια ενηλικιωθεί», γράφει ο Σαίξπηρ, αναφερόμενος στους εφήβους και πιθανώς πρόκειται για μια φράση που έχει περάσει από το μυαλό όσων έχουν  παιδιά που βρίσκονται στην εφηβεία. Περίοδος αμφισβητήσεων και ανατροπών για τις οποίες ούτε οι έφηβοι ούτε οι γονείς είναι ποτέ πραγματικά έτοιμοι. Hεφηβεία είναι μια από τις ομορφότερες, αλλά και πιο δύσκολες περιόδους της ζωής. Οι  γονείς βλέπουν το παιδί τους να περνά στον κόσμο των ενηλίκων και το σεξ αποκτά ξαφνικά καίριο ρόλο στη ζωή των εφήβων. Πολύ συχνά θέμα-ταμπού, αποτελεί ένα από τα δυσκολότερα ζητήματα που καλούνται να αντιμετωπίσουν έφηβοι και οι  γονείς.  Κρίνεται  αναγκαία λοιπόν η ενημέρωση των εφήβων πάνω στο θέμα της ανθρώπινης σεξουαλικότητας.

Έτσι την Δευτέρα 16 Μαρτίου 2015 στο ΓΕΛ Κορινού  ο Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων Πιερίας πραγματοποίησε το πρόγραμμα «Σεξουαλικότητα και Εφηβεία» σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης και την καθηγήτρια του σχολείου Πιλανίδου Παρασκευή  κλάδου ΠΕ 04.02. Τα τμήματα της Β Λυκείου  ενημερώθηκαν από την ψυχολόγο του Γ.Ν. Κατερίνης κα. Αγγελική Τσαβέλη πάνω στο τι είναι σεξουαλικότητα, πότε είναι πνευματικά ώριμος ο άνθρωπος να προχωρήσει σε ανάλογες δραστηριότητες και με ποιο τρόπο πρέπει να αντιμετωπιστούν. Στη συνέχεια ο γυναικολόγος του Γ.Ν. Κατερίνης Δρ. Βασίλειος Τσιλιώνης παρουσίασε στους μαθητές πληροφορίες για τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα τους τρόπους αντιμετώπισης και τι υποχρεούται ο νέος να κάνει από την εφηβική ηλικία για να είναι προστατευμένος.

Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκόντων και οι μαθητές του ΓΕΛ Κορινού ευχαριστούν θερμά τον Συμβουλευτικό Σταθμό Νέων Πιερίας , τον υπεύθυνο κ Χαρίση Αθανάσιο  και το Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης  για την παρουσίαση που έκαναν στο σχολείο μας.