Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο

ΑΣΦΑΛΗΣ ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Το διαδίκτυο εκτός από ανεξάντλητη πηγή πληροφόρησης αποτελεί μέσο ψυχαγωγίας και ένα από τα πλέον δημοφιλή μέσα επικοινωνίας μεταξύ των νέων, που όμως η χρήση του εγκυμονεί κινδύνους.

Γι’ αυτούς τους κινδύνους ο Αξιωματικός της Υπηρεσίας Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Α. Δ. Κατερίνης, κ. Αμανατίδης Γρ. ενημέρωσε τους μαθητές του σχολείου μας σχετικά με την ασφαλή τους πλοήγηση στο Διαδίκτυο.

Στις 17-02-2015, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:00 π.μ., με την εμπεριστατωμένη παρουσίαση του, συμβούλεψε τους μαθητές του σχολείου μας να τηρούν κάποιους κανόνες, ώστε να μην εκτεθούν σε κάθε είδους κίνδυνο, είτε λόγω ακατάλληλου περιεχομένου είτε λόγω της επαφής  τους με αγνώστους.

Στο πλαίσιο αυτό αρχικά τους προέτρεψε να αποφεύγουν να διαχέουν τα προσωπικά τους στοιχεία (όνομα, διεύθυνση, αριθμό ταυτότητας, διαβατηρίου κ.τ.λ.) στο διαδίκτυο και να μην είναι ευκολόπιστοι.

Επιπλέον να κρατούν μυστικό τον κωδικό σύνδεσής τους,  να μην  ανοίγουν τα παράθυρα που εμφανίζονται στην οθόνη του Η/Υ, εφ’ όσον  έχουν αναπτυχθεί τρόποι για την καταστρατήγησή τους.

Επίσης σε περίπτωση που επιθυμούν να  συναντήσουν το άτομο με το οποίο συνομιλούν μέσω διαδικτύου, να ενημερώσουν κάποιον για τη συνάντηση αυτή, να συνοδεύονται από τους φίλους τους και τέλος να προτιμήσουν η συνάντηση να γίνει σε κάποιο δημόσιο χώρο όπου θα υπάρχει κόσμος κ.τ.λ.

Συμπερασματικά, επειδή οι παγίδες είναι πολλές και όλοι πρέπει να προσέχουμε, καθώς η καθημερινή επαφή με το διαδίκτυο χαρακτηρίζεται επισφαλής η ενημέρωση από τον Αξιωματικό αποδείχθηκε απαραίτητη τόσο για τους μαθητές όσο και για τους εκπαιδευτικούς.