Ολοήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στον Βόλο

Την Παρασκευή 5 Μαΐου το ΓΕΛ Κορινού πραγματοποίησε ολοήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην πόλη του Βόλου. Το σύνολο των μαθητών και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν αρχικά το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου, ένα από τα παλαιότερα Μουσεία της χώρας (κτίσθηκε το 1909) . Ο τεράστιος πλούτος των αρχαιολογικών ευρημάτων της συλλογής του Μουσείου έκαναν επιτακτική την ανάγκη επέκτασης του κτηρίου. Το νέο κτήριο διαθέτει πρόσθετους εκθεσιακούς χώρους, εκτεταμένες αποθήκες με σύγχρονο εξοπλισμό και ελεγχόμενες συνθήκες διατήρησης των αρχαιοτήτων, ενώ παράλληλα στεγάζει τα γραφεία της Εφορείας Αρχαιοτήτων Μαγνησίας. Στη συνέχεια οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Πανεπιστήμιο της Θεσσαλίας και συγκεκριμένα το Παιδαγωγικό Τμήμα Ειδικής Αγωγής όπου η καθηγήτρια κ. Ηλιοπούλου Ιφιγένεια, μέλος ΕΔΙΠ του τμήματος, ξενάγησε τους μαθητές στις εγκαταστάσεις της σχολής. Στη συνέχεια η κ. Ηλιοπούλου ενημέρωσε τους μαθητές για τα τμήματα που λειτουργούν σήμερα στο Πανεπιστήμιο του Βόλου και επικεντρώθηκε στις σπουδές στο Τμήμα Ειδικής Αγωγής και τις επαγγελματικές προοπτικές που ανοίγονται με το συγκεκριμένο πτυχίο.