Η Πολωνία στον Κορινό!

Πέντε (5) φορές μέσα στο Μάιο, δύο (2) διαφορετικά σχολεία από την Πολωνία επισκέφθηκαν το ΓΕΛ Κορινού. Μαθητές και καθηγητές από αυτήν τη μεγάλη ευρωπαϊκή χώρα, με τη ζωντάνια τους, την κουλτούρα τους, τη διαφορετική νοοτροπία τους επισκέφθηκαν το Σχολείο μας (καθώς το σχολικό έτος έφθανε στο τέλος του), παρακολούθησαν (προσαρμοσμένα στην περίσταση) μαθήματα που αφορούσαν την ελληνική ιστορία, τον ελληνικό πολιτισμό και το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα, χόρεψαν τους χορούς τους και έμαθαν ελληνικούς χορούς, γνωρίστηκαν με τους μαθητές και τους καθηγητές του Σχολείου, αντάλλαξαν απόψεις, εμπειρίες, γνώσεις και διάθεση. ΟΙ φωτογραφίες μπορούν να αποδώσουν μόνο σε μικρό βαθμό την ομορφιά και την αξία αυτών των συναντήσεων.