Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, 2-10-2023

Για 10η χρονιά πραγματοποιήθηκε η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο σχολείο μας, τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2023.

Και φέτος, οι μαθητές του ΓΕΛ Κορινού απασχολήθηκαν δημιουργικά στις σύγχρονες αθλητικές εγκαταστάσεις της μεγάλης αυλής του σχολικού κτηρίου. Αγώνες μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου σε κατάλληλα διαμορφωμένα γηπεδάκια ενίσχυσαν το ομαδικό κλίμα μεταξύ των μαθητών/τριών και καλλιέργησαν την ευγενή άμιλλα ενώ ο  μικρός περίπατος που πραγματοποιήθηκε αναζωογόνησε μαθητές και καθηγητές. Επίσης, αναδείχθηκε η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου, με βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας και κοινό σύνθημα: «Η Κίνηση δίνει Ζωή». Κατά την ημέρα αυτή, το Σχολείο μας είχε την τιμή να υποδεχθεί τους Καρυπίδη Σάββα και Χοτοκουρίδου Μάγδα, αθλητές της χειροσφαίρισης (χάντμπολ), οι οποίοι παρουσίασαν στους μαθητές/τριες το ολυμπιακό αυτό άθλημα και να τους εισήγαγαν στις βασικές αρχές του.
Η προώθηση της δημιουργικότητας μέσω του αθλητισμού, η ενθάρρυνση της κοινωνικής ενσωμάτωσης και της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων, με την συνεχή στήριξη των εκπαιδευτικών του ΓΕΛ Κορινού ήταν εκείνη την ημέρα στο επίκεντρο!

Ο Ολυμπιονίκης Σάββας Καρυπίδης

Μαθήτριες του ΓΕΛ Κορινού με την Ολυμπιακή φλόγα