Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 1940, 27-10-2023

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου, γιόρτασαν οι μαθητές του σχολείου μας την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Αυτή την ημέρα τιμής και μνήμης του αγώνα των Ελλήνων για την ελευθερία τελέστηκε η γιορτή της σημαίας παρουσία της διευθύντριας του σχολείου και εκπροσώπων των μαθητών. Μια ημέρα υπερηφάνειας για το μεγαλειώδες ΟΧΙ της Ελλάδας ενάντια στο φασισμό και στο ναζισμό.

Με την ανάγνωση του χρονικού το έπους του 1940 και μέσα από ποιήματα από τους μαθητές του Σχολείου μας, με την βοήθεια και τον συντονισμό από τον υπεύθυνο της γιορτής κ.Δημόπουλο Δημήτρη φιλόλογο, τιμήθηκαν οι ήρωες και οι ηρωίδες του 1940 παραδειγματίζοντας όλους του Έλληνες με τον ηρωισμό και την αυτοθυσία τους.

Στην συγκεκριμένη γιορτή, πραγματοποιήθηκαν επίσης: ο Ορισμός σημαιοφόρου και παραστατών για το σχολικό έτος 2023-24, η Απονομή Αριστείων Προόδου και η Απονομή Βραβείων Προόδου.