Ενημέρωση από το ΠΑΜΑΚ, 25-1-2024

Στις 25-1-2024 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο με πρωτοβουλία της κ. Παρδάλη Βασιλικής, ΠΕ80, ενημέρωση της Γ' λυκείου για τις σπουδές στα οικονομικά, από το τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Η ενημέρωση έγινε διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας zoom. Την εκδήλωση προλόγισε ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης ΠΕ80 - Οικονομίας κ. Γεώργιος Παπαγιάννης και η παρουσίαση του τμήματος έγινε από τον πρόεδρο του τμήματος κ. Θεόδωρο Παναγιωτίδη και από τους επίκουρους καθηγητές κ. Παναγιώτη Σαμαρτζή και κ. Ελευθέριο Φιλιππιάδη. Στην παρουσίαση αναλύθηκε η πορεία του τμήματος σε προπτυχιακό επίπεδο, έγινε αναφορά στα μεταπτυχιακά που προσφέρει καθώς και για το πρόγραμμα Erasmus + στο οποίο μπορούν να συμμετέχουν ως φοιτητές. Τέλος δόθηκε έμφαση στην επαγγελματική αποκατάσταση που προσφέρει το τμήμα στην αγορά εργασίας. Οι μαθητές παρακολούθησαν με αμείωτο ενδιαφέρον την ενημέρωση και στο τέλος δόθηκε χρόνος για να θέσουν και οι ίδιοι τις απορίες τους.