Το Αστέρι της Ευχής (Make a Wish)

Και φέτος οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του Γενικού Λυκείου Κορινού αγκάλιασαν το αστέρι της ευχής (MAKE A WISH-ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΥΧΗ ΕΛΛΑΔΟΣ).

Αποκτώντας ένα αστέρι από το Make a Wish, καταφέραμε και για τα φετινά Χριστούγεννα, όλοι μαζί, να υιοθετήσουμε μια ακόμη ευχή ενός παιδιού που βιώνει μια σοβαρή ασθένεια. Με γνώμονα αυτό που πρεσβεύει το Make a Wish πως "η εκπλήρωση της ευχής ενός παιδιού που νοσεί από σοβαρή ασθένεια, έχει τη δύναμη να το κάνει να πιστέψει ότι όλα μπορούν να συμβούν, ακόμα και το πιο σπουδαίο, να γίνει καλά!" οι μαθητές μας ευαισθητοποιήθηκαν γύρω από σοβαρά θέματα υγείας, καλλιέργησαν την αλληλεγγύη και την ενσυναίσθησή τους και βοήθησαν οικονομικά ώστε να πραγματοποιηθεί η ευχή του Δημήτρη 14 ετών. Η πρωτοβουλία όπως και τις προηγούμενες χρονιές ήταν της κ. Κούρτη Σταματίας (ΠΕ06).