3/ήμερη Ιωάννινα - Ιδιωτικό συμφωνητικό

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ

Στην Κατερίνη σήμερα 5/3/2016  και μεταξύ των συμβαλλομένων μερών αφενός της Βελώνη Ελένη που λειτουργεί στο παρόν ως εκπρόσωπος και για λογαριασμό του γραφείου γενικού τουρισμού VELONISTOURS, και αφετέρου του Τερζόπουλου Στέφανου, Διευθυντή του  Γενικού Λυκείου Κορινού, που ενεργεί ως εκπρόσωπος και για λογαριασμό της Σχολικής εκδρομικής επιτροπής, συμφώνησαν και συναποδέχτηκαν τα παρακάτω:

1.  Ο πρώτος των συμβαλλομένων με την ιδιότητα που παρίσταται αναλαμβάνει την υποχρέωση πραγματοποίησης της τριήμερης εκδρομής των μαθητών της Α΄Β΄και Γ τάξης του Λυκείου στα Ιωάννινα από 10/3/2016 έως και τις 12/03/2016 σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα και με τους παρακάτω όρους που αναφέρονται λεπτομερώς:

I.      Μεταφορά των μαθητών η οποία θα πραγματοποιηθεί με πολυτελές κλιματιζόμενα πούλμαν, 53 θέσεων και 20 θέσεων που θα βρίσκεται στη διάθεση των εκδρομέων καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής, σύμφωνα με τις εντολές αρχηγού της εκδρομής.

II.  2  διανυκτερεύσεις στα Ιωάννινα  στο ξενοδοχείο ΑΛΕΞΙΟΣ σε 3κλινα και λίγα δίκλινα δωμάτια για τους μαθητές και μονόκλινα για τους συνοδούς καθηγητές, Τα ξενοδοχεία βρίσκεται σε άριστη κατάσταση και πληροί τους όρους υγιεινής και ασφάλειας για τους μαθητές.

III.      Πρωινό.

IV. Ασφάλεια αστικής – επαγγελματικής ευθύνης και ασφάλεια ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης με συμβόλαιο της ασφαλιστικής εταιρείας GeneraliHellas, καθ’ όλη τη διάρκεια της εκδρομής.

2. Ο δεύτερος των συμβαλλομένων αναλαμβάνει την υποχρέωση για λογαριασμό της σχολικής εκδρομικής επιτροπής να εξασφαλίσει την καλή διαγωγή και συνεργασία των μαθητών που θα συμμετέχουν στην εκδρομή, με τους παρακάτω όρους:

·         Η αξία συμμετοχής για κάθε έναν από τους 42  (41+ 1 free)  μαθητές ορίζεται στο ποσό των: 56€ συμπεριλαμβανομένου και του ΦΠΑ.  Στο ποσό αυτό περιλαμβάνονται μεταφορά, διανυκτέρευση .

·         Η αξία συνολικά της εκδρομής υπολογίζεται στο ποσό των 2296

Το ανωτέρω συμφωνημένο ποσό συμφωνείται να καταβληθεί ως εξής:

1. 30% εκ του συνολικού συμφωνημένου ποσού ως  προκαταβολή με την υπογραφή του παρόντος.

2.      To υπολοίπου εναπομείναντος ποσού στις.

3.  Υπόλοιπο ποσό πλήρους και ολοσχερούς εξόφλησης την προηγούμενη  ημέρα αναχώρησης για την εκδρομή.

4.       Ρητά συμφωνείται μεταξύ των συμβαλλομένων μερών ότι για ειδικούς και εξαιρετικούς λόγους που θα κρίνουν τα συμβαλλόμενα μέρη, ενδέχεται να συμφωνηθεί διαφορετικός τρόπος ολοσχερούς εξόφλησης του εναπομείναντος ποσού σύμφωνα με την ανωτέρω υπ’αρ. 3 διάταξη όχι όμως αυτό να υπερβαίνει το ποσό των 300 ευρώ.

-  Πρίν από την αναχώρηση οι υπεύθυνοι συνοδοί – καθηγητές συμφωνείται να ελέγξουν τα πούλμαν (με την συνδρομή της Τροχαίας Κατερίνης στο σκέλος που αφορά την ασφάλεια και τη νομιμότητα), ώστε με την επιστροφή να αποκατασταθεί τυχόν βλάβη σ’ αυτά από τους μαθητές και με δική τους οικονομική επιβάρυνση αποκλειστικά και μόνο.

-  Σε περίπτωση που οι μαθητές δημιουργήσουν ζημίες εντός του ξενοδοχείου, το κόστος των ζημιών θα επιβαρύνει και θα καταβληθεί αμέσως από τον αρχηγό καθηγητή και θα καταλογισθεί σε βάρος των μαθητών.  Ενδέχεται κατά την άφιξη στο ξενοδοχείο να ζητηθεί από τους μαθητές ένα ποσό σαν εγγύηση για τυχόν φθορές του.  Τα χρήματα αυτά επιστρέφονται από το ξενοδοχείο κατά την αναχώρηση του γκρουπ.

Ρητά συμφωνείται μεταξύ των συμβαλλομένων μερών ότι σε περίπτωση τροποποίησης της αρχικής συμφωνίας ως προς την ακύρωση και μείωση των ατόμων-συμμετεχόντων στην εκδρομή ( τουλάχιστον 3 άτομα) , τότε το αφενός συμβαλλόμενο γραφείο τουρισμού, έχει το δικαίωμα να προχωρήσει μονομερώς σε αναπροσαρμογή της συμφωνημένης τιμής διεξαγωγής της εκδρομής λόγω οικονομικού κινδύνου.

Επίσης ρητά συμφωνείται μεταξύ των συμβαλλομένων μερών ότι σε περίπτωση  ακύρωσης     συμμετοχής από άτομο-μαθητή ή συνοδό και σε περίπτωση που δεν αντικατασταθεί τότε θα εφαρμόζονται οι παρακάτω ακυρωτικοί όροι:

-Εάν η ακύρωση γνωστοποιηθεί 30 ημέρες πριν την ημερομηνία αναχώρησης, κανένα ποσό (μηδέν) της συνολικής αξίας της εκδρομής.

-Εάν η ακύρωση γνωστοποιηθεί 15 έως 30 ημέρες πριν την ημερομηνία αναχώρησης , καταβολή ποσού ήτοι 20%  της συνολικής αξίας της εκδρομής.

- Εάν η ακύρωση γνωστοποιηθεί 7 έως 15 ημέρες πριν την ημερομηνία αναχώρησης , καταβολή ποσού ήτοι 50%  της συνολικής αξίας της εκδρομής.

- Εάν η ακύρωση γνωστοποιηθεί 0 έως 7 ημέρες πριν την ημερομηνία αναχώρησης μέχρι και την αναχώρηση (μη εμφάνιση), καταβολή ολόκληρου το συμφωνηθέντος ποσού ήτοι 100% της συνολικής αξίας της εκδρομής.

Αφού διαβάστηκε το παρόν ιδιωτικό συμφωνητικό από τους συμβαλλόμενους υπογράφεται όπως ακολουθεί.

Ο Διευθυντής του Σχολείου                                 Ο Τουριστικός πράκτορας

Στέφανος Τερζόπουλος                                                Βελώνη ελένη